سیستم برق اضطراری – بر اساس پیش پا افتاده ترین تصور و برداشت اکثر مردم بر این باور هستند که از یو پی اس (UPS) صرفاً برای مواقعی استفاده کنند که برق می رود و می توانند از آن به عنوان یک باتری استفاده کنند ولی این یک باورغلط است.

UPS دستگاهی الکترونیکی است به منظور تامین پیوسته انرژی برای دستگاه‌های مصرف کننده که به اختلالات موجود در شبکه و قطع برق حساس بوده و به دلیل ضرورت و حساسیت‌های فوق العاده زیاد جزو تجهیزات حیاتی مجموعه‌های کامپیوتری، مخابراتی، کنترل و ابزار دقیق، آزمایشگاهی و بیمارستانی می‌باشند.

کاهش یا افزایش ناگهانی ولتاژ، تغییر فرکانس، انواع اعوجاج لحظه ای یا دایم، نمونه‌هایی ازمشکلات ایجاد شده بر روی شبکه‌های برق شهری می‌باشند. دستگاه های الکترونیکی پیشرفته و حساس (نظیر سیستمهای کامپیوتری، تجهیزات مخابراتی و پزشکی) با توجه به کاربردهای ویژه و حساسی که دارند نیازمند تجهیزات ضروری مانند منبع تغذیه بدون وقفه و نسبتا دقیق بوده تا ولتاژ و فرکانس ثابت و قابل اطمینان را تامین نماید.

در کشورهای پیشرفته علیرغم عدم قطع برق شهر، دستگاه UPS از وسایل ضروری کامپیوترها محسوب می‌شود. به عنوان مثال در صورت وجود کوچکترین اغتشاش در برق شهر بخش کنترل کامپیوتر، با تولید یک پالس موجب خاموش و روشن شدن مجدد (Restart) کامپیوتر می‌‌گردد. لذا با این عمل اطلاعاتی که در حافظه RAM سیستم وجود دارد، از بین رفته و زیان های جبران ناپذیری به کاربر وارد شده و حاصل کار کاربر در چند لحظه از بین می‌رود.

در مورد سایر سیستم‌های حساس نظیر دستگاه‌های مخابراتی و شبکه‌های اطلاعاتی نیز با قطع یا تغییر مشخصات منبع تغذیه، هماهنگی بخشهای مختلف دستگاه بهم خورده و بر اثر قطع و وصل‌های متوالی، علاوه بر صدماتی که به قطعات دستگاه وارد می شود، عملکرد کل سیستم با اختلال مواجه می‌گردد. با توجه به مطالب فوق، نیاز به وجود دستگاهی احساس می شود که بتواند جایگزین مناسبی برای برق شهر در مواقع اضطراری گردیده و با حذف اختلالات شبکه تغذیه مدارات حساس را بر عهده گیرد.

  • قطعی برق
  • افت لحظه ای ولتاژ
  • افزایش لحظه ای ولتاژ
  • صاعقه و رعد و برق
  • نوسانات فرکانسی
  • نویز الکتریکی

– باعث از دست رفتن اطلاعات در حال انجام در RAM و یا Cache می‌شود

– توقف عملیات اجرایی و عدم امکان فعالیت

– ضرر ناشی از زمان از دست رفته برای تنظیم یا تعمیر سیستم آسیب دیده

– زیانهای تجاری در معاملات اینترنتی On-line

– بروز خطر جانی در تجهیزات درمانی (سیستمهای کنترل حفظ حیات)

بخش دیگری از زیانهایی است که استفاده از یو پی اس مانع بروز آن میگردد.

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعتهgoogle0b93f2bee0981e78.html