قطع شدن صدای زنگ آیفون تصویری دلایل مختلفی دارد که هر کدام از آن ها نیاز به بررسی دارد. در این مطلب به معرفی دلایل مهم در قطع شدن صدای زنگ آیفون تصویری خواهیم پرداخت. مواردی که در این مقاله به آن ها اشاره می شود برای همه برندها مشترک است. زیرا ساختار کلی آیفون ها در اغلب برندها یکسان می باشد.

قطع شدن صدای زنگ آیفون تصویری

دلیل قطع شدن صدای زنگ آیفون تصویری چیست و چگونه می توان آن را برطرف کرد ؟ قطع شدن صدای زنگ آیفون تصویری دارای چند علت عمده از جمله خرابی شاسی ، وجود ایراد در سوئیچر ، اشکال در سیم کشی و … است. برخی از این موارد توسط افراد مبتدی نیز قابل بررسی و تشخیص است اما برخی از دلایل تخصصی قطع شدن صدای زنگ آیفون تصویری نیاز به وجود تکنسین و فرد ماهر دارد. اگر نتوانستید ایراد اصلی را تشخیص دهید بهتر است که جلوتر نروید و از یک تعمیرکار بخواهید تا به محل مراجعه کند. دستکاری کردن آیفون توسط شما می تواند خرابی را بیشتر کند و سبب آسیب رساندن به سایر قطعات نیز بشود.

خراب شدن شاسی زنگ

منظور از شاسی ، دکمه زنگ است که معمولا بر روی پنل بیرونی آیفون تصویری و نزدیک درب ورودی قرار دارد. با فشار دادن این دکمه می توانید زنگ واحد مورد نظر خود را به صدا در بیاورید. مهم ترین وظیفه شاسی این است که بعد از فشرده شدن دکمه توسط شما ، سیگنال مربوطه به مانیتور ارسال می شود. زمانی که شاسی خراب باشد و یا ایراد خاصی در آن به وجود آید ، واحد مربوطه سیگنال را دریافت نمی کند و در نتیجه زنگ نخواهد خورد. فرقی نمی کند که آیفون تصویری شما از برند الکتروپیک باشد یا تابا ، تکنما ، کوماکس و …. . بلکه توصیه می شود در اولین گام ، دکمه شاسی را بررسی کنید و اگر سالم بود به سراغ بررسی دلایل دیگر بروید.

ذکر این نکته لازم است که خراب شدن شاسی آیفون تصویری معمولا به طور همزمان برای تمام واحدها اتفاق نمی افتد. پس اگر مشاهده کردید که قطع شدن صدای زنگ آیفون تصویری برای تمام واحدها اتفاق افتاده است به احتمال زیاد مشکلاتی از جمله نفوذ آب به پنل بیرونی آیفون سبب این امر شده است. توصیه می کنیم برای محافظت از پنل آیفون در برابر عواملی همچون بارش برف و باران از محافظ های مخصوص استفاده کنید.

خراب شدن شاسی زنگ

خراب شدن سوئیچر

سوئیچر همان قطعه ای است که قادر به دریافت کردن فرمان زنگ از پنل بیرونی و ارسال آن به مانیتور لمسی است. خراب شدن سوئیچر نشان دهنده این موضوع است که فرمان زنگ دریافت نمی شود و در نتیجه هیچ گونه صدای زنگی به گوش نخواهد رسید. اگر امکان تعویض سوئیچر را ندارید می توانید یک سیم مخصوص زنگ را به طور مستقیم از پنل بیرونی به مانیتور بکشید تا فرمان رنگ به طور مستقیم ارسال شود. البته این روش توصیه نمی شود بلکه بهترین راه حل این است که سوئیچر را تعویض کنید.

یکی دیگر از مشکلاتی که در هنگام خراب شدن سوئیچر آیفون تصویری رخ می دهد این است که ارسال سیگنال زنگ به طور اتفاقی به واحد های دیگر ارسال می شود. به طور مثال شما زنگ واحد 8 را می زنید اما واحد 1 زنگ می خورد. این موضوع می تواند آسایش ساکنین ساختمان را برهم بزند. این قطعه در تمام برندهای آیفون تصویری وجود دارد و باید برای بررسی آن اقدام کنید.

خراب شدن برد صدای مانیتور

برد مانیتور وظایف زیادی بر عهده دارد که خراب شدن آن می تواند سبب بروز بسیاری از مشکلات باشد. به همین دلیل است که وقتی درباره ایرادات مختلفی آیفون تصویری سخن می گوییم ، خراب شدن برد یکی از مهم ترین دلایل آن محسوب می شود. در حال حاضر نیز از مهم ترین علت های قطع شدن صدای زنگ آیفون تصویری خراب شدن این قطعه مهم است. برد صدای مانیتور وظیفه تولید صدا ، دریافت و انتقال مکالمات را دارد و اگر دچار خرابی شود بسیاری از کاربردهای آیفون تصویری از دست می رود. یکی دیگر از نشانه های خراب شدن برد صدای مانیتور این است که صدای مکالمات یک طرفه می شود.

خراب شدن اسپیکر

اسپیکر یا همان بلندگو قطعه ای است که می تواند سیگنال های صوتی را دریافت کند و بر اساس آن صدا تولید کند. اسپیکرها در تمام برندهای آیفون تصویری وجود دارند اما شکل ظاهری آن بر اساس نوع آیفون متفاوت است. در حال حاضر برندهای معتبر و مشهور در جهان در حال تولید آیفون تصویری هستند و از طراحی های جدید نیز بهره می گیرند. برخی از مدل ها دارای اسپیکر در دسته گوشی هستند اما برخی دیگر فاقد گوشی می باشند و اسپیکر را در بدنه آیفون تصویری طراحی می کنند. سیگنال های صوتی به واسطه برد صدای مانیتور تولید و برای پخش به اسپیکر منتقل می شوند.

خراب شدن اسپیکر

ایراد در کابل کشی آیفون

اگر تمام موارد بالا را بررسی کردید و هیچ ایرادی در شاسی ، اسپیکر ، برد و … مشاهده نکردید نوبت به این می رسد که سیم کشی آیفون را چک کنید. مواردی که باید بررسی شوند شامل اتصالی ، قطع شدگی ، شکستگی و خراب شدن سیم ها در مسیر است. در اغلب برندها برای انتقال سیگنال یک یا دو سیم درگیر می شوند. باید به سراغ این سیم ها بروید و از سلامت آن ها مطمئن شوید. در برخی از برندها تعداد سیم ها بیشتر است.

هزینه تعمیر آیفون تصویری چقدر است ؟

هزینه تعمیر قطع شدن صدای زنگ آیفون تصویری و قیمت آیفون تصویری بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین می شود که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • نوع قطعات مصرفی : خراب شدن هر کدام از قطعات نیازمند هزینه برای تعویض می باشد. برخی از قطعات گران و برخی دیگر ارزان هستند. به طور مثال ارزان قطعه به عنوان دکمه شاسی و گران ترین آن برد می باشد. اگر ایراد از سیم کشی باشد باید بیشترین هزینه را برای آن در نظر بگیرید.
  • زمان بر بودن تعمیرات : واقعیت این است که یکی دیگر از پارامترهایی که می تواند تعیین کننده هزینه تعمیر آیفون باشد زمانی است که تعمیرکار برای آن صرف می کند. طبیعتا هر چه زمان بیشتری صرف شود هزینه بیشتری نیز دریافت خواهد شد.
  • میزان مهارت تعمیرکار : توصیه می کنیم برای تعمیر قطع شدن صدای زنگ آیفون تصویری از تعمیرکاران ماهر کمک بخواهید. ممکن است تعمیرکاران مبتدی هزینه کمتری از شما دریافت کنند اما قطعا تجربه و مهارت استاد کاران را ندارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *