زون nc و زون no چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آیا می دانید زون nc و زون no چیست ؟ در این مقاله می خواهیم با هم مرور کنیم که زون nc و زون no چیست و چه کاربردی در دزدگیر اماکن و دزدگیر خانه دارد؟ سیستم دزدگیر سرقت مجموعه ای از تجهیزات الکتریکی و سنسورهای متصل به سیستم اصلی است که هرگونه دسترسی غیرمجاز یا اجباری را در محل تشخیص می دهد و با استفاده از آلارم ها، هوترها و اعلان ها هشدار می دهد. با افزایش روزافزون موارد فعالیت های توهین آمیز و غیرقانونی (سرقت، خرابکاری و غیره) سیستم های اعلام سرقت به عنوان امنیت ضروری تلقی می شوند. وضعیت بالای ناامنی در بین مالکان و نیاز به ایمن نگه داشتن منابع از هرگونه نفوذ یا آسیب نیز باعث پذیرش آن شده است. این سیستم می‌تواند یک انتخاب بسیار مناسب برای دزدگیر اماکن و یا دزدگیر خانه باشد که دلیل آن را در ادامه بررسی می‌کنیم.

حسگرهای زون nc و زون no چیست و چگونه کار می کند ؟

آیا جالب نیست ببینید که چگونه اتوماسیون سیستم های امنیتی دستی را تسخیر کرده است؟ در صورت بروز هر گونه نفوذی شاهد فعال شدن آلارم ها هستیم. چیزی که ما نمی بینیم شبکه پیچیده ای از حسگرها و آشکارسازها است که با کنترل پنل ادغام شده است که هر نوع نقض فیزیکی در محل را شناسایی می کند و به افراد مربوطه هشدار می دهد. تمام این فرآیند توسط رایانه ها و ماشین ها انجام می شود و مراحل مربوط به امنیت را برای انسان آسان می کند. سه مرحله وجود دارد که سیستم اعلام سرقت برای ایمن سازی محل از نفوذ متجاوزان طی می کند.

 • تشخیص
 • تایید
 • اطلاع

برای این که بدانید حسگرهای “زون nc و زون no چیست” و با مراحل آن آشنا شوید به مطالعه ی ادامه ی مقاله بپردازید.

حسگرهای زون nc و زون no چیست و چگونه کار می کند ؟

انواع سیستم اعلام سرقت

از لحاظ تاریخی، این سیستم ها به دلیل ماهیت پیچیده خود و تنها با کاربردهای پیشرفته، گران بودند. اما پیشرفت های اخیر در فناوری باعث کاهش هزینه های آن و افزایش پذیرش آن در فضاهای مسکونی و تجاری شده است. سیستم اعلام سرقت عمدتاً سه نوع است:

 • سیمی – هر جزء و سیستم های الکتریکی از طریق سیم به هم متصل می شوند .
 • بی سیم – Wi-Fi، بلوتوث، یا هر فناوری رادیویی دیگری به عنوان یک حالت ارتباط بین لوازم خانگی استفاده می شود .
 • هیبرید – شامل ترکیبی از تجهیزات سیمی و بی سیم است که با سیستم اصلی در ارتباط هستند .

نصب یک سیستم اعلام سرقت یک کار پیچیده و با ترکیبی تقریبا نامحدود به دلیل تعداد زیاد دستگاه های ورودی موجود است. آنها قادر به شناسایی حرکات قبل از تهدید تهاجمی واقعی هستند. اما مفهوم اصلی پشت هر طرح یا ترکیبی یکسان است.

تشخیص در سیستم اعلام سرقت

اول از همه، سخت افزار خاصی باید در محل نصب شود که قادر به تشخیص هر گونه فعالیت مرتبط با نفوذ باشد. این سخت افزار بسته به نیازها، محیط و نوع حفاظتی که مالک نیاز دارد بسیار متفاوت است. بنابراین، این مرحله با نصب سنسورهای سارق که تغییر در محیط معمولی را تشخیص داده و کنترل پنل را در این مورد مطلع می کند، انجام می شود. هر سنسور در کار خود متفاوت است و می تواند بیشتر با توجه به فضاها سفارشی شود. در ادامه مطلب بررسی می‌کنیم که سنسور زون nc و زون no چیست و همچنین به بررسی باقی سنسورها نیز می‌پردازیم.

تشخیص در سیستم اعلام سرقت

انواع سنسورها؛ سنسور زون nc و زون no چیست ؟

وظیفه اصلی حسگرها تشخیص هرگونه حرکت یا ورود نیرومند است. حسگرهای زیادی برای تشخیص وجود دارد، اما روش کار آنها متفاوت است. اینها تعداد کمی از آنها هستند:

سنسور حرکت مادون قرمز فعال

برخلاف سنسور فعال، یک حسگر مادون قرمز غیرفعال هیچ نوری از خود ساطع نمی کند. در عوض، انرژی مادون قرمز تابش شده توسط یک فرد را تشخیص می دهد. اینها برای تشخیص دمای انسان برنامه ریزی شده اند. یک سنسور حرکت مادون قرمز فعال نور مادون قرمز را از انتهای آن ساطع می کند و گیرنده در انتهای دیگر سیگنال را دریافت می کند. اگر آن پرتو الکتریکی توسط هر جسمی بین امیتر و گیرنده قطع شود، آلارم ها را فعال می کند.

سنسور حرکت اولتراسونیک

این حسگرها امواج صوتی اولتراسونیک را ارسال می کنند که برای گوش انسان قابل شنیدن نیست. این امواج صوتی در یک زمان مشخص از انتهای دیگر باز می گردند. هر گونه تغییر در زمان امواج صوتی دریافتی به دلیل وجود مانعی در بین آن، سیگنالی تقریباً مشابه ارسال می کند.

سنسور حرکت توموگرافی

اینها معمولاً در مکانهای وسیعتر و بزرگتر استفاده می شوند. این شامل شبکه ای از گره ها است که در سراسر یک منطقه پخش شده اند و با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و هنگامی که شخصی از آن گره ها عبور می کند حرکتی را تشخیص می دهد.

سنسور حرکت اولتراسونیک

سنسور درب و پنجره

در صورت مسلح شدن، حسگرهای در و پنجره هر زمان که درها و پنجره ها باز می شوند، زنگ هشدار را تشخیص داده و تنظیم می کنند. اینها را می توان روی قاب نزدیک لولاها نصب کرد که در هنگام حرکت فعال می شوند.

سنسور شکست شیشه

سنسور شکستن شیشه قادر به تشخیص صدای بلند و لرزش شکستن شیشه است. اینها معمولاً مستقیماً روی شیشه نصب می شوند یا می توان آنها را در مکانی که با شیشه احاطه شده است برای استفاده بهینه نصب کرد.

سنسور شکست شیشه

تأیید در سیستم اعلام سرقت

واحد کنترل مغز سیستم اعلام سرقت است. این شامل برد مدار، منبع تغذیه، باتری های واحدها و صفحه کلید برای دسترسی به آن است. سیستم‌های هوشمند را می‌توان از طریق اینترنت به ابر و نرم‌افزار مدیریت امنیت اصلی برای ایمنی داده‌ها، دسترسی آسان، تجزیه و تحلیل داده‌ها و دریافت هشدارها از راه دور در هر دستگاهی متصل کرد. چندین واحد کنترل یا پانل های هشدار را می توان برای دسترسی آسان در مناطق بزرگ پخش کرد که واحد اصلی مهمترین آنها است.

اینجاست که سیگنال‌های تمام سنسورها توسط کاربر دریافت، تجزیه و تحلیل و تایید می‌شوند.هنگامی که چیزی غیرعادی احساس می شود، حسگرها زنگ هشداری را فعال می کنند که می تواند یک آژیر یا هشدار برای کاربر یا سیگنالی برای هر مقام دیگری مانند ایستگاه پلیس یا ترکیبی از هر یک از موارد فوق باشد. با این حال، سیگنال حس شده توسط سخت افزار ممکن است هر بار دقیق نباشد. حیوانات خانگی، خطای انسانی، خرابی تجهیزات و عملکرد نامناسب نیز می توانند سیستم هشدار را فعال کنند. به این زنگ هشدار کاذب می گویند.

استفاده یا نصب نادرست سنسورها نیز می تواند باعث ایجاد آلارم کاذب شود. این می تواند هزینه زیادی برای صاحب آن داشته باشد. بنابراین، تأیید همه سیگنال های هشدار بسیار مهم است. دلیل اصلی ارائه صفحه کلید با سیستم، بررسی صحت هشدار و خاموش کردن آژیرها در صورت هشدار نادرست است.

اطلاع رسانی در سیستم اعلام سرقت

اعلان در اینجا به هشدارهای ارسال شده به کاربر، سیستم و مقامات مربوطه اشاره دارد. هنگامی که سیستم اعلام سرقت تأیید می کند که هشدارها در مورد هر جرمی داده شده است یا پس از تلاش های ناموفق متعدد برای تأیید زنگ هشدار، طبق برنامه ریزی با مقامات محلی یا تیم های واکنش اضطراری تماس می گیرد . آلارم های هوشمند متصل به سیستم نظارتی اصلی نیز صدا و تصویر حادثه را برای شواهد پس از آن ضبط می کنند.

اطلاع رسانی در سیستم اعلام سرقت

کاربردهای سیستم دزدگیر و زون nc و زون no چیست ؟

کاربردهای سیستم های اعلام سرقت متنوع است و در موسسات مسکونی، تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. با راه حل یکپارچه شامل سنسورهای سارق و دوربین های IP، سیستم های اعلام سرقت عملیات ایمن و کارآمد همه محل ها را تسهیل می کنند.

 • مناطق صنعتی مانند ادارات و کارخانه ها
 • منازل مسکونی و گاراژ
 • اماکن تجاری شامل مغازه ها، رستوران ها و هتل ها
 • مناطق با امنیت بالا مانند بانک ها، دستگاه های خودپرداز، کمدها و غیره.
 • امکانات انبار و انبار

زون nc و زون no چیست ؟

زون nc و زون no تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در ادامه‌ی مطلب به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

زون nc و زون no چیست ؟

زون nc چیست ؟

زون NC مخفف کلمه ی Normally close است و یعنی هنگامی که اتصال بین دو پایه زون nc  در حالت عادی باشد بسته باشد.برای همین منظور چنانچه روی برد دستگاه دزدگیر تازه خریداری شده مشاهده کنید خواهید دید که پایه های هر زون nc توسط یک رشته سیم کوتاه و یا یک جمپر بهم متصل شده.

زون no چیست ؟

کلمه N.O  مخفف Normally Open  است که زون های N.O  در جایی به تحریک دستگاه می پردازند که دو پایه ی آن ها با هم اتصال برقرار کنند .دقیقا بر خلاف زون های nc  این زون ها وجود دارند و تحریک آن ها به شکل  24 ساعته می باشد. به این معنی که چنانچه دستگاه دزدگیر شما در حالت حفاظت هم نباشد ، با تحریک شدن زون no شروع به آژیر کشیدن می کند و زون no  مخصوص ابزارهایی مثل  پدال و دتکتورها می باشد. حالا احتمالا دریافتید که “زون nc و زون no چیست” و چه کاربرد های در سیستم های دزدگیر دارند ، امیدواریم که این مطلب برلی شما مفید واقع شده باشد .

زون no چیست ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *