آشنایی با انواع موتور کرکره برقی اتوماتیک

از موتورهای مختلفی در ساختار کرکره برقی استفاده میشود که در دو دسته عمده تقسیم بندی میشوند. انواع موتور کرکره برقی اتوماتیک شامل موتورهای ساید و موتورهای توبولار است. در این مقاله به بررسی موتورهای ساید و توبولار خواهیم پرداخت و انواع موتور کرکره برقی اتوماتیک را از لحاظ مزایا و معایب مورد نقد قرار میدهیم. کارشناسان ما جهت مشاوره کلیه خدمات تعمیر و نصب کرکره برقی پاسخگوی شما عزیزان هستند.

 

قبل از خرید کرکره برقی و نصب آن در محل ابتدا باید ویژگی های مهم آن را بررسی کرد که یکی از این ویژگی ها نوع موتور است. موتورهای کرکره برقی شامل دو دسته ساید و توبولار می باشند که هرکدام برای استفاده در مکانی کاربرد دارند.

 

موتور کرکره برقی اتوماتیک

موتور ساید کرکره برقی

موتورهای ساید به منظور استفاده های صنعتی تولید شده اند و در مکان هایی نصب میشوند که تردد در آن زیاد است و نیاز به بازو بسته شدن های متعدد دارد. این نوع از موتورها توانایی تحمل وزن تا 1 تن را دارند. از ویژگی های موتور ساید میتوان به سیستم پاراشوت اشاره کرد . سیستم پاراشوت از سقوط کرکره برقی در صورت بروز نقص فنی جلوگیری میکند و این مساله میتواند تا حد زیادی امنیت درب را تامین کند. موتور ساید در نوع وجود دارد. نوع معمولی و UPS دار.

موتور ساید معمولی 

اگر درب کرکره ای را خریداری کرده اید که دارای موتور ساید از نوع معمولی است در هنگام قطع برق باید از زنجیری که در ان تعبیه شده است اقدام به بازو بسته شدن درب کنید.

موتور ساید UPS دار 

اگر موتور کرکره برقی از نوع ساید UPS دار است در هنگام قطع برق علاوه بر استفاده از زنجیر در باز و بسته کردن درب میتوانید از برق اضطراری نیز برای بالا و پایین کردن درب استفاده کنید. زیرا موتورهای ساید به طور پیش فرض دارای برق اضطراری هستند که میتوانند در مواقع قطعی ناگهانی برق به کمک شما بیایند.

 

موتور کرکره برقی اتوماتیک

 

موتورهای ساید نسبت به موتورهای توبولار از قیمت بالاتری برخوردار هستند و یکی از دلایل این گرانی بیشتر بودن میزان باز و بسته شدن درب و تحمل وزن بالاست. درب های کرکره ای که دارای موتور ساید هستند گزینه مناسبی برای نصب در پارکنیگ هستند. زیرا درب پارکینگ ها عریض است و معمولا وزن بالایی دارند و ممکن است در طول روز چندین باز نیاز به باز و بسته شدن داشته باشند.

 

مزایای استفاده از موتور ساید در کرکره برقی 

تحمل وزن بالا  

همانطور که گفتیم موتورهای ساید میتوانند تا 1 تن (1000 کیلوگرم) وزن را تحمل کنند. اگر قصد دارید از درب کرکره ای در ابعاد بسیار بزرگ برای واحد های تجاری و صنعتی استفاده کنید باید از این موتورها بهره بگیرید زیرا باید توانایی تحمل وزن درب را داشته باشد.

قابلیت تعویض بدون دمونتاژ 

کرکره هایی که از موتور ساید بهره میبرند در صورت خرابی نیازی به باز کردن درب و دمونتاژ کردن آن ندارید و از بیرون میتوان آن را تعویض و یا تعمیر کرد.

عدم سقوط درب بر اثر نقص فنی 

در برخی از مواقع مشاهده شده است که درب کرکره ای به دلیل بروز نقص فنی سقوط کرده و جان افراد را به خطر انداخته است. اما موتورهای ساید مجهز به سیستم پاراشوت هستند که در صورت بروز هر گونه اشکال از سقوط آن جلوگیری میکند.

 

معایب استفاده از موتور ساید در کرکره برقی

اشغال فضای بیشتر

موتورهای ساید در مقایسه با موتورهای توبولار فضای بیشتری را برای نصب اشغال میکنند که البته این مساله در مقابل مزایای آن بسیار کوچک است.

قیمت بالاتر 

موتورهای ساید به دلیل امکاناتی که دارند قیمت بیشتری نسبت به موتورهای توبولار دارند.

 

موتور توبولار کرکره برقی 

در مکان هایی که تردد زیادی اتفاق نیم افتد میتوان از موتورهای توبولار در کرکره برقی استفاده کرد. این نوع از موتورها در نوع معمولی و صنعتی در بازار وجود دارند. نوع معمولی موتورهای توبولار تا 140 کیلوگرم وزن را تحمل میکنند. اما نمونه صنعتی آن تا 350 کیلوگرم تحمل وزن را دارند. در ادامه به مزایا و معایب این نوع از انواع موتور کرکره برقی اشاره میکنیم.

 

موتور کرکره برقی اتوماتیک

مزایای استفاده از موتور توبولار در کرکره برقی 

اشغال فضای کم 

موتور توبلار به شکل لوله است و در هنگام درون رول قرار گرفته و فضای بسیار کمتری را نسبت به موتورهای ساید اشغال میکنند.

قیمت مناسب 

موتور توبولار قیمت مناسب تری نسبت به موتورهای ساید دارند که این مساله میتواند باعث شود افراد زیادی از آن استفاده کنند.

 

معایب استفاده از موتور توبولار در کرکره برقی 

عدم استفاده در محیط های پرتردد 

درب های کرکره ای که از موتورهای توبولار در آن ها استفاده شده است قابل کاربری در محیط های پرتردد مانند پارکینگ ها و ساختمان های تجاری نیستند. این مورد یکی از مهم ترین معایب موتورهای توبولار می باشد.

عدم تحمل وزن بالا

این نوع از موتورها نمیتوانند مانند موتورهای ساید وزن بسیار بالایی را تحمل کنند. به همین از موتورهای توبولار در ابعاد کوچک استفاده میکنند تا بتواند به خوبی وزن درب را تحمل کند.

نداشتن سیستم پاراشوت 

درب های کرکره ای که از موتور توبولار استفاده میکنند فاقد سیستم پاراشوت هستند و در صورت نقص فنی نمیتواند از سقوط درب جلوگیری کند. نداشتن سیستم پارشوت امنیت دستگاه را پایین می آورد.

نداشتن برق اضطراری 

موتورهای توبولار مجهز به UPS نیستند و در صورت قطع برق باید از خلاص کن دستی برای بالا و پایین کردن درب استفاده کنید.

دمونتاژ کردن کرکره در صورت تعویض موتور 

اگر مشکلی برای موتورهای توبولار به وجود بیاید باید کل درب کرکره ای باز شود و بعد از تعمیر و یا تعویض موتور دوباره مونتاژ شود.