در این مطلب به بررسی مهم ترین عوامل در علت کم شدن صدای آیفون تصویری خواهیم پرداخت. آیفون تصویری به عنوان یک وسیله امنیتی و همچنین رفاهی محسوب می شود که توانسته آسایش و راحتی را به افراد هدیه دهد. اما بروز برخی از مشکلات طبیعی است و می تواند به موجب استهلاک یا خرابی قطعات مختلف روی دهد و به عنوان علت کم شدن صدای آیفون تصویری شناخته شود.

علت کم شدن صدای آیفون تصویری

علت کم شدن صدای آیفون تصویری چیست ؟ آیفون های تصویری دارای قطعات و اجزای مختلفی هستند که بروز مشکل در هر کدام از آن ها می تواند زمینه را برای ایجاد مشکلات بعد از جمله کاهش صدا فراهم کند. علت کم شدن صدای آیفون تصویری نیز به دلیل وجود ایراد در برخی از قطعات می باشد که در ادامه به 5 مورد آن اشاره می کنیم.

در حال حاضر اغلب خانه های مسکونی ، مجتمع های تجاری و اداری از آیفون های تصویری استفاده می کنند. زیرا کار آن ها را در پاسخ گویی به ارباب رجوع و همچنین باز کردن درب راحت می کند و همچنین میتواند به عنوان دزدگیر اماکن استفاده شود . این وسیله الکترونیکی در برندهای مختلفی تولید می شود که می توان به تابا ، الکتروپیک ، تکنما ، کوماکس و … نیز اشاره کرد.

1-خراب شدن میکروفن

میکروفن قطعه ای است که در پنل داخلی و خارجی آیفون تصویری نصب می شود و وظیفه انتقال صدا را بر عهده دارد. اگر این قطعه دچار مشکل شود قطعا یکی از پیامدهای آن کاهش صدای آیفون تصویری خواهد بود. میکروفن در مدار دستگاه قرار می گیرد و صداهای جذب شده را به برد الکترونیکی منتقل می کند.

بهترین روش برای رفع مشکل این است که اقدام به بررسی و چک کردن میکروفن کنید. بدین منظور از تعمیرکاران مجرب بخواهید تا به محل شما مراجعه کنند. نکته ای که در این بخش می توان به آن اشاره کرد این است که اگر صدا از پایین به بالا ضعیف است مشکل از میکروفن پنل بیرونی می باشد اما اگر صدا از بالا به پایین ضعیف می باشد ایراد از میکروفن پنل داخلی است و باید اقدام به تعمیر یا تعویض آن کنید. مورد دیگری که می تواند به شما در تشخیص مشکل کمک کند این است که آیا ضعیف بودن صدای آیفون مختص به واحد شماست یا تمام واحدها دچار این مشکل هستند ؟ اگر فقط واحد مسکونی یا اداری شما با این ایراد مواجه است به معنی خراب بودن میکروفن پنل داخلی است در غیر این صورت باید به سراغ پنل بیرونی بروید.

2- خراب شدن اسپیکر

خراب شدن اسپیکر نیز می تواند به عنوان علت کم شدن صدای آیفون تصویری محسوب شود که باید حتما مورد بررسی قرار بگیرد. اسپیکرها دارای ساختاری ضعیف تر نسبت به میکروفن ها هستند به همین دلیل زودتر از آن ها دچار خرابی می شوند. وظیفه اسپیکرها در تمام برندها یکسان است و تفاوت آن ها در ابعادشان محسوب می شود که باعث تفاوت در قیمت آیفون تصویری می شود .

اگر می خواهید از سلامت اسپیکرها مطمئن شوید باید از باتری استفاده کنید. باتری را بر اساس قطب های مثبت و منفی به اسپیکر وصل کنید اگر صدای خر خر از آن شنیده شد به معنی سالم بودن آن است. در غیر این صورت باید به فکر تعویض اسپیکرها باشید. یکی دیگر از روش های تست اسپیکر این است که صفحه مانیتور روشن می شود اما صدای زنگ از آن شنیده نمی شود. در این شرایط اسپیکر پنل داخلی دچار خرابی شده است و اگر با فشار دادن زنگ شاهد ایجاد صدا در پنل داخلی بودید اما پنل بیرونی صدایی از خود تولید نکرد یعنی اسپیکر پنل بیرونی نیاز به تعمیر و تعویض دارد.

 

خراب شدن اسپیکر

3- خراب شدن کابل و سوکت

در سال های نه چندان دور تمام کابل ها و سیم های متصل به آیفون تصویری و دزدگیر خانه یکسره بودند. به این معنی که هیچ سوکتی برای آن ها وجود نداشت. اما در حال حاضر اتصال تمام کابل ها به بدنه با سوکت انجام می شود که وجود خرابی یا شکستگی در آن ها می تواند از علت کم شدن صدای آیفون تصویری به شمار رود. بررسی سالم بودن سوکت را می توانید خودتان نیز انجام دهید. هزینه تعویض این قطعه بسیار اندک است و شما می توانید به سرعت آن را تعمیر کنید.

4- خراب شدن برد

برد یکی از اجزای آیفون تصویری است که وظایف پیچیده و مهمی را به عهده دارد. صدا سازی ، تامین برق تصویر ، تنظیم صدای زنگ و بسیاری از کارها بر عهده برد آیفون تصویری می باشد. به همین دلیل علت بروز بسیاری از مشکلات می تواند به خاطر خراب شدن این قطعه باشد. در آیفون های تصویری دو نوع برد وجود دارد که می توان به برد صدا پنل و برد صدا مانیتور اشاره کرد. برای اطمینان از سلامت هر دوی آن ها می توانید از راهکار زیر استفاده کنید.

برای چک کردن سلامت برد صوت مانیتور می توانید آن را به یک مانیتور متصل کنید و اگر عملکرد مناسب از خود نشان داد به معنی سالم بودن آن است در غیر این صورت باید توسط افراد متخصص تعمیر یا تعویض شود. برای بررسی سلامت برد صوت پنل می توانید یک مانیتور را به همراه پنل جلوی درب ورودی متصل کتید و اگر شاهد عدم عملکرد مناسب آن بودید اقدام به تعمیر یا تعویض کنید. ذکر این نکته لازم است که انجام تمام این کارها باید توسط افراد با تجربه و ماهر در این عرصه انجام شود. اگر هیچ گونه اطلاعات فنی ندارید توصیه می کنیم که اقدامی انجام ندهید زیرا ممکن است آسیب های بیشتری به دستگاه وارد کنید.

 

خراب شدن برد

5- ایراد در کابل کشی

همان طور که در مطالب گذشته اشاره کردیم باید برای کابل کشی و نصب آیفون های تصویری از کابل های مسی و شیلد دار استفاده کنید تا مشکلی از بابت صوت و تصویر به وجود نیاید. اگر فردی که وظیفه کابل کشی آیفون را بر عهده دارد از تجربه نا کافی برخوردار باشد می توان گفت که ایراد در کابل علت کم شدن صدای آیفون تصویری محسوب می شود. بهترین نوع کابل ، مسی است و باید دارای شیلد باشد که تمام نویزهای احتمالی را از خود دور کند. هیچ گاه کابل ها نباید در نزدیکی انواع کابل های فشار قوی باشند. زیرا علاوه بر ایجاد مشکلاتی در خصوص صدا و تصویر ، باعث بروز سایر خطرات از جمله جرقه و آتش سوزی خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *